Türkiye'nin askeri konulardaki tek haber sitesi... Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş / er ile sivil memur haberleri...


  • 18 Haziran 2017, Pazar 21:52
Dede Ersel AKSU

Dede Ersel AKSU

TAZMİNAT VE BAŞLANGIÇ DERECESİ NE OLDU?

 

 

 

Sevgili dostlarım;

 

 

Uzun süredir yazmıyorum ve yazmayı da düşünmüyordum. En son köşe yazımı yaklaşık  3 ay önce, 22 Ağustos 2016 tarihinde yazmıştım. Bekledim ki TEMAD bir şeyler yapar ve TEMAD yıpranmadan bu süreci atlatır.  Biz de destek olur, üzerimize düşen görevi yaparız. Ancak ne mümkün, bizler assubaylar için  iyi bir şeyler beklerken işler daha da sarpa sardı. Üstüne üstlük üzerimize atılan iftiralar da cabası. 

 

 

Geçirdiğimiz 4 ay içinde maalesef iftiracı, gammazcı, jurnalci bir gürüh tarafından şahsım ve PES24 hedefe konmak ve karalanmak istedi. Tabi  en ufak bir şeyimiz olmayınca  iftiraları kendi ellerinde patladı. Eli ve vicdanı karalı bu güruh anladıkları dilden cevaplarını alınca sesleri biraz kesildi. Bu konudaki hukuki süreç devam ediyor. Maalesef ülkemizde hukuk çok yavaş ilerliyor. En son bize hakaret eden, şikayet dilekçemizde kimliği, telefonu,  ikamet adresi  belli bir şahıs için Cumhuriyet Savcılığına yaptığımız  müracaatın cevabı 15 ay sonra geldi.  daha hiç duruşma bile yapılmadı.

 

 

Söz konusu iftiracı şahısın, "hesabı kendisini kullanmadığını, hesabı kendisinin adına başkasını açtığını", yani "ben yapmadım mükü yaptı" türünde bir savunmaya geçtiğini polise verdiği  ifadesinden öğrendim.   İftiracının bu şekilde polise verdiği ifadesi elimizde.  Koskoca adam utanmadan, sıkılmadan yalan söylüyor.  Bari çık de ki; "evet ben yazdım, yazdıklarımın arkasındayım" de! ama diyemiyor.  Tabi herkes iftira, karalama olarak yaptığının hesabını verecek.  Süreç ne kadar uzun olursa olsun, hukuk çerçevesinde hesabını soracağız.  Allah yarına bırakır ama yanlarına bırakmaz.

 

 

Neyse, konuyu daha fazla dağıtmadan esas konumuza gelelim.

 

 

TAZMİNAT VE BAŞLANGIÇ DERECELERİ NEDEN OLMADI?

 

Sevgili dostlar, hain 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çok büyük bir şansı daha  heba ettik. Böylesine büyük bir fırsatı kullanamadık.  Tıpkı 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi.  Örgütlü temsilcimiz dediğimiz TEMAD ile "hukuken olmadığını ama sanalda var olduğunu" mahkeme kararıyla öğrendiğimiz ve maalesef bir zamanlar çok destek verdiğimiz TAS-SEN,  hem 7 Haziran,  hem de 15 Temmuzda ele geçen önemli fırsatları kullanamadı!

 

 

Nasıl mı?

 

 

7 Haziran malum, seçimlerden sonra,  tek başına iktidar olma şansını kaybeden AKP, Başbakan aracılığıyla, Konya ve  Malatya mitinglerinde meydanlarda  intibak ve tazminat sözünü verdi.  Parti programına bu hususları ekledi.  Bu arada, Genelkurmay ile hükümet arasındaki  sıkı görüşmeler sonucunda İntibaklar çıktı.  
 

 

 


İntibaklar çıkarken  ve bu görüşmeler olurken "intibakları biz yaptırdık" diyen Ahmet KESER,  bilmem kaç ülkeyi kaplayan 2-3 haftalık Avrupa gezisinde keyfine bakıyordu. Yani konuyla  hiç alakası bile yoktu.  Ama intibaklar çıkınca, başarıyı sahiplenmekten pek tabii geri kalmadı!

 

 

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ SONRASI TEMAD VE AHMET KESER NE YAPTI?

 

 

Ahmet KESER  Başkent TV'ye çıkarak, muhalefet partilerinin bile söylemediği  sert bir tonda, Hükümet politikalarını ve  özellikle İçişleri Bakanını eleştirdi. Sözleri kulağa hoş geliyordu ama 3 Kasım seçimleri ile  AKP yeniden,  tek başına iktidar olunca, KESER'in sözleri bilanço olarak assubayların önüne konuverdi. 

 

 

 

Adeta assubaylar KESER sayesinde, dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan da oldu!

 

 

Kısacası 7 haziran seçimi sonrasındaki  fırsatı,  TEMAD ve Ahmet KESER kullanamadı ve çok bonkörce bu fırsatı kaçırdı. Yani assubaylar böylesine olumlu ve önemli bir durumda oluşan şartlardan,  KESER'in iş bilmezliği ilgisizliği sayesinde faydalanamadı!

 

 


15 TEMMUZ DA NE OLDU, NE YAPILMALIYDI?

 

 

15 Temmuz gecesi  neredeyse tüm Türkiye,  hatta dünya naklen darbe girişimini  izledi.  Hain darbecilerle, darbe karşıtları mücadele ederken hepimiz televizyon başına kilitlendik, sokaklara döküldük.   Çalışan ve emekli generaller, askeri uzmanlar,  ekranlara çıkıp peş peşe açıklamalar yapıyordu.  Ortalık karışıktı.  Cumhurbaşkanı cep telefonundan Facetime aracılığıyla ekranlara bağlandı. Başbakan da keza telefonla televizyonlara bağlandı, peş peşe açıklamalar geliyordu!

 

 

İşte bu durumda; TEMAD Başkanı KESER, ekranlara bağlanıp,  assubaylara hitaben "  Darbecilere itaat etmeyin, verdikleri emirleri dinlemeyin, darbecilerin emri kanunsuz emirdir  vs." türde bir açıklama yapsa nasıl olurdu?

 

 

 Zamanında TSK yıpratılırken, malum kumpas davalarında askerler cezalar alırken,  Başta cemaatin Bugün Tv. kanalı olmak üzere, tüm ulusal basında her konuda konuşan Ahmet KESER,  o gece neden sessiz kaldı? 

 

 

Hadi diyelim ki darbe gecesi, kimin galip geleceğini  yani sonucu bilemediğinden sessiz kaldı, çekindi! Peki darbe girişiminin sonucu netleşince ne yaptı ve ne yapabilirdi?

 

 

Mesela; Assubayların yüz akı, şehit kahraman astsubay Ömer HALİSDEMİR'in kahramanlığını ön plana çıkaramaz mıydı?

 

 

Dahası, Niğde'nin Çukurkuyu Beldesine gidip, bir TEMAD taziye çadırı açıp, gelenleri karşılayıp, çay kahve ikram edemez miydi?

 

 

Kahraman assubay HALİSDEMİR'in mezarına ziyarete gelen,  başta bakanları, milletvekillerini, siyasetçileri, bürokratları  karşılayamaz mıydı?  "Biz emekli assubaylar olarak da buradayız" diyemez miydi?

 

 

Hadi bunları yapamadı, yönetim kurulu kararı ile TEMAD'ın 32 yıllık İstanbul Şubesini kapatan KESER, herhangi bir TEMAD Şubesinin adını "Ömer HALİSDEMİR Şubesi " Yapamaz mıydı? 
 

 


TEMAD Genel Merkezinde bir salona isimini verip veya girişte bir köşeye "Şehit Assubay Ömer HALİSDEMİR KÖŞESİ" adını vermez miydi? 

 

 

Tüm bunları yapmaktan imtina eden, oturduğu sıcak koltuğundan lüks makamından kalkıp gitmekten feragat eden  Ahmet KESER ve TEMAD, kahraman astsubay Ömer HALİSDEMİR'in  mezarlık ziyaretini bile,  Kayseri TEMAD'a ihale etti.  Baktı kamuoyu tepki gösteriyor bir kaç yandaşı ile beraber 52 gün sonra anca bir mezarlık  ziyareti yapabildi.

 

 

Dahası,  bu 52 gün boyunca yukarıdaki saydığımız faaliyetlerini hiç birini yapmayan KESER, bunu yerine kendine muhalif gördüğü  meslektaşlarını farklı türde ilişkilendirmeye çalıştı. Sayfasında İmla hataları ile dolu yazı kaleme aldı, maalesef en başta şahsım olmak üzere kendi yönetim kurulundan ayrılan meslektaşlarını hedef tahtasına koymaya çalıştı. Hatta bir youtube röportajında "biri patladı gitti" türünden açıklamalar yaptı.

 

 

Yetmedi, Assubayların 15 Temmuz'daki darbe girişiminde kahramanlıklarını ön plana çıkaracağına, Milliyet'ten Tunca BENGİN'e açıklama yaparak, JANDARMA ASSUBAYLARIN  %40'I HAVACI ASTSUBAYLARIN % 10'U, DENİZCİLER DE ŞU KADAR, KARACILAR DA BUKAR  FETÖ'CÜ VAR"  türünde, assubay toplumuna büyük zarar veren abuk sabuk açıklamalarda bulundu. itiraz ettik, ortalık ayağa kalktı, sözlerim yanlış anlaşıldı deyip, abuk sabuk açıklamalarını sonlandıracağına,   "dediklerimin arkasındayım" dedi.

 

 

 

Şimdi böyle bir açıklamayı TEMAD Başkanı Ahmet KESER, yani assubay derneği başkanı yapmışsa, siz başbakan, cumhurbaşkanı olsanız assubaylara tazminat verip, başlangıç derecelerini düzeltir misiniz?

 

 

Darbeci generali,  kahraman astsubay yerine,  bir subay, teğmen veya üsteğmen vursaydı, sonuç ne olurdu? TSK'daki Generallerin yarıya yakını, darbeye karışmaktan tutuklanmış ve ihraç edilmişken, "darbeyi biz önledik diye" ortaya çıkıp, TV'lerde nutuk atan generaller  böyle bir durumda ne yapardı?  

 

 

 

Kısacası TEMAD ve Keser, bu süreci yönetememiş ve iki önemli tarihi fırsatı assubaylar adına hüsrana dönüştürerek heba etmiştir. 

 

 

Kanun Hükmünde Kararnameler fırıl fırıl çıkarken, TEMAD Başkanı KESER tarafından maalesef tazminat ve  başlangıç dereceleri gündeme getirilmezken,  hangi kuvvette ne kadar fetö'cü assubay var? o konu gündeme getirildi.

 

 

Keşke KESER, kooperatif, şirket vb. ticari alandaki üstün dehasını! assubayların önüne gelen fırsat için de kullanabilseydi! 

 

 

 

İşte tüm bu şartlardan sonra, tazminat ve başlangıç dereceleri  uzun süre gündeme gelmez, dahası tozlu raflardaki yerini aldı. Ufukta tazminat ve başlangıç derecesi maalesef yok... 

 

 

Assubaylar, bu konuda kendilerini en büyük zararı verenleri asla unutmayacak.

 

 

 

YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN;
 

FACEBOOK :https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

TWITTER: https://twitter.com/DedeErselAksu

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 17 11 3 3 13 36
2 Galatasaray 17 11 2 4 15 35
3 Fenerbahçe 17 9 6 2 14 33
4 Beşiktaş 17 8 6 3 13 30
5 Kayserispor 17 8 6 3 7 30
6 Göztepe 17 9 3 5 4 30
7 Trabzonspor 17 8 5 4 5 29
8 Demir Grup Sivasspor 17 8 2 7 -4 26
9 Bursaspor 17 7 4 6 9 25
10 Yeni Malatyaspor 17 6 4 7 -3 22
11 Kasımpaşa 18 6 4 8 -5 22
12 Akhisar Bld. Genç. 17 5 4 8 -8 19
13 Aytemiz Alanyaspor 18 5 3 10 -6 18
14 Osmanlıspor FK 17 5 2 10 -8 17
15 Antalyaspor 17 4 5 8 -12 17
16 Atiker Konyaspor 17 4 3 10 -7 15
17 Gençlerbirliği 17 3 5 9 -12 14
18 Karabükspor 17 2 3 12 -15 9
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 MKE Ankaragücü 17 10 4 3 12 34
2 Ümraniyespor 17 9 5 3 9 32
3 Çaykur Rizespor 17 9 4 4 11 31
4 Giresunspor 17 8 6 3 10 30
5 Adanaspor 17 7 5 5 -3 26
6 Boluspor 17 7 3 7 4 24
7 Erzurum BB 17 6 6 5 0 24
8 Balıkesirspor 17 7 5 5 4 23
9 Vartaş Elazığspor 17 6 5 6 2 23
10 İstanbulspor 17 6 5 6 1 23
11 Gazisehir Gaziantep FK 17 4 8 5 4 20
12 Altınordu 17 5 5 7 -1 20
13 Adana Demirspor 17 5 5 7 -3 20
14 Samsunspor 17 4 7 6 -6 19
15 Eskişehirspor 17 5 6 6 4 18
16 Denizlispor 17 3 5 9 -11 14
17 Manisaspor 17 6 2 9 -6 11
18 Gaziantepspor 17 1 4 12 -31 4
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 17 12 2 3 27 38
2 Sivas Belediyespor 17 11 5 1 20 38
3 Hatayspor 17 12 2 3 18 38
4 Afjet Afyonspor 17 11 5 1 15 38
5 Keçiörengücü 17 10 2 5 24 32
6 Sancaktepe Belediyespor 17 9 5 3 12 32
7 İnegölspor 17 8 5 4 1 29
8 Sarıyer 17 7 3 7 3 24
9 Tokatspor 17 6 6 5 -3 24
10 Kastamonuspor 17 7 2 8 5 23
11 Amed Sportif 17 5 5 7 -1 20
12 Etimesgut Belediyespor 17 5 4 8 -4 19
13 Eyüpspor 17 5 3 9 -10 18
14 Bodrumspor 17 4 4 9 -10 16
15 Bucaspor 17 4 4 9 -7 13
16 Tuzlaspor 17 4 1 12 -15 13
17 Kocaeli Birlik Spor 17 2 2 13 -23 5
18 Mersin İdmanyurdu 17 1 0 16 -52 -9
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 17 11 3 3 18 36
2 Altay 17 9 5 3 12 32
3 Bandırmaspor 17 10 2 5 9 32
4 Bugsaşspor 17 9 4 4 13 31
5 Sakaryaspor 17 8 6 3 10 30
6 Sanliurfaspor 17 9 3 5 9 30
7 Hacettepe Spor 17 7 7 3 13 28
8 Kırklarelispor 17 7 5 5 3 26
9 Niğde Belediyespor 17 7 5 5 0 26
10 Zonguldak Kömürspor 17 6 5 6 -4 23
11 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 6 6 -5 21
12 Pendikspor 17 5 5 7 -2 20
13 Fatih Karagümrük 17 5 2 10 -7 17
14 Fethiyespor 17 3 6 8 -10 15
15 Kahramanmaraşspor 17 3 5 9 -13 14
16 Karşıyaka 17 3 8 6 -6 11
17 Nazilli Belediyespor 17 2 4 11 -22 10
18 Silivrispor 17 1 5 11 -18 8
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık